Jak správně umýt ovoce a zeleninu?

Omytí ovoce a zeleniny je důležitým krokem k zajištění jejich zdravotní nezávadnosti. Může však být matoucí zjistit, jak to nejlépe udělat. V tomto článku si představíme základní metody mytí ovoce a zeleniny, abyste si na nich mohli bezpečně pochutnat.

Untitled design

Mytí potravin nepodceňujte

Proč mýt ovoce a zeleninu? Nepodceňujte to. Ovoce a zelenina jsou důležitou součástí zdravé stravy, ale je důležité je před konzumací umýt, jinak byste mohli pozřít bakterie, které by vám mohly způsobit onemocnění. Většina bakterií sice nezpůsobí vážné onemocnění, ale některé mohou vést k otravě jídlem, která může být velmi nepříjemná. Mezi příznaky otravy jídlem patří žaludeční křeče, zvracení a průjem. V závažných případech může být otrava jídlem dokonce smrtelná. 

Metody čištění ovoce a zeleniny

Abyste se tomuto riziku vyhnuli, je potřeba alespoň věnovat několik minut omytí ovoce a zeleniny pod tekoucí vodou, ale existují také efektivnější metody, které doporučujeme. Díky těmto jednoduchým opatřením si můžete vychutnat potraviny, aniž byste riskovali své zdraví. O jaké efektivnější metody dezinfekce ovoce a zeleniny se jedná?

Přenosná čistička

Pokud hledáte efektivní způsob mytí stravy a zároveň snadný způsob čištění ovoce a zeleniny na cestách, je přenosný čistič ovoce a zeleniny dokonalým řešením. Toto šikovné zařízení je dostatečně malé, aby se vešlo do kabelky nebo batohu, a skvěle se hodí k čištění produktů před jejich konzumací. Přenosný čistič ovoce a zeleniny odstraní nečistoty a bakterie, takže vaše produkty budou čisté a bezpečné ke konzumaci. Navíc je šetrný k životnímu prostředí a lze jej používat opakovaně, takže jej můžete s klidem používat znovu a znovu. Takže až si příště budete balit zdravou svačinu na cesty, nezapomeňte si s sebou vzít přenosný čistič ovoce a zeleniny!

Přenosná čistička je malý šikovný přístroj, který využívá technologie čištění vody pomocí hydroxylové elektrolýzy, která rychle odstraní bakterie, pesticidy, pachy a další nečistoty z povrchu vašich potravin. Použití je snadné – stačí přidat vodu z vodovodu a nechat čističku dělat svou práci. Už se nemusíte bát, že budete jíst nečisté produkty. Čistič ovoce a zeleniny se o vás postará.

přenosný čistič ovoce a zeleniny

Ocet

Velmi oblíbenou alternativní metodou je čištění octem. Ocet má v kuchyni každý a stojí jen pár korun. Postup:

  1. Ocet zředěný v poměru 1:3 s vodou (nebo citronovou šťávou místo octa) se nalije do mísy.
  2. Ovoce by v této lázni mělo zůstat alespoň 15 minut
  3. Poté by se mělo opláchnout pod tekoucí vodou

Tato metoda je účinná, protože ocet je přírodní dezinfekční prostředek a zničí všechny bakterie, které mohou být na povrchu ovoce nebo zeleniny. Kromě toho je méně pravděpodobné, že ocet poškodí slupku ovoce nebo zeleniny než některé jiné čisticí prostředky. Jedná se tedy o rychlý, snadný a levný způsob čištění stravy.

Sůl

Jedlá soda a sůl jsou skvělou náhradou octa při čištění zeleniny. Chcete-li čistit zeleninu pomocí soli, jednoduše rozpusťte dvě polévkové lžíce soli v jednom litru vody a postupujte stejně jako při čištění octem. Stejný poměr platí i pro použití jedlé sody. Jedlá soda je také zaručeným způsobem, jak vyhnat všechny nezvané brouky. Sůl i jedlá soda jsou skvělou přírodní alternativou k používání chemických prostředků při čištění zeleniny.

Shrnutí

Existuje několik metod, které můžete použít pro správné mytí ovoce a zeleniny. Doporučujeme použít přenosný čističku, která je díky vyspělé technologii nejefektivnější, ale v případě, že ji v kuchyni nemáte, vystačí ocet nebo sůl. Nikdy byste neměli podceňovat význam mytí potravin. Tím, že věnujete čas mytí své stravy, můžete pomoci zajistit, abyste vy i vaše rodina zůstali zdraví.